پژوهشکده بیو تکنولوژی صنعتی

EN | FA

مشاوره تخصصی گروه پژوهشی بیوتکنولوژی باغبانی

شنبه ، 22 خرداد 1400

مشاوره

مشاوره علمی تخصصی گروه بیوتکنولوژی صنعتی باغبانی در راستای ارتقا دانش فنی و تخصصی دربخش های تکثیر انواع گیاهان به روش کشت بافت و فناوری کنترل هوشمند گلخانه و مدیریت سیستم های کنترل رشد گیاهی انجام می گیرد. 

1- تکثیر انواع گیاهان شاخه بریده به روش کشت بافت 

گروه بیوتکنولوژی گیاهان باغبانی ( زینتی)  با استفاده ازتکنیک کشت بافت، فناورهای ی نوین از جمله  مدیریت برنامه های اصلاحی ( مهندسی ژنتیک) سعی در تولید ارقام جدید  با کیفیت مناسب داشته تا بدین وسیله سهم در بازارهای جهانی به خود اختصاص دهد. از مهمترین محصولات می توان به تولید و داشتن دستورالعمل تکثیر  گیاهانی چون آنتوریوم، لیلوم،میخک،بگونیا،آلسترومریا، بنفشه آفریقایی انواع کاکتوس، سیکلامن و سینگونیوم اشاره کرد. با اتکا به دانش و تخصص موجود در گروه و در راستای سیاست‌های کلان ملی برنامه ریزی شده است تا امکان ارتقای سطح توسعه پژوهشی-اقتصادی در حوزه گیاهان زینتی در کشور فراهم گردد. 

از مهمترین محصولات یا دستاوردها:

دستاوردها

کسب دانش فنی تکثیر گیاهان زینتی و باغی مهم از قبیل:

  • گیاهان شاخه بریده ژربرا، آنتوریوم و میخک؛
  • گیاهان گلدانی بگونیا، بنفشه آفریقایی، گلوکسینیا و انواع ساکولنت‌ها
  • پایه‌های درختی مانند جیزلا، پیرودووارف، جی ان و پنتا
  • انعقاد قرارداد با سازمان‌های دولتی مانند شهرداری مشهد و بخش خصوصی به منظور تامین پایه‌های گیاه ژربرا، انواع ساکولنت‌های وارداتی و کمیاب، گیاه آبزی کریپتو کورین و گیاهان گلدانی بگونیا و بنفشه آفریقایی

 


2- فناوری کنترل هوشمند گلخانه و مدیریت سیستم های کنترل رشد گیاهی

رشد جمعیت و توسعه جوامع شهری در کنار استفاده بی رویه از منابع انرژی و پدیده گرمایش زمین باعث بروز بحران های زیست محیطی شده است. این عوامل باعث شده تا پایدارسازی سیستم ها در جهت استفاده بهینه از منابع و کاهش اثرات منفی روی محیط زیست مورد توجه جهانی قرار گیرد. در کشور ما نیز مشکلات مربوط به کمبود آب و بحران های زیست محیطی ناشی از آن بسیار جدی است و لازم است توجه ویژه ای در بکارگیری بهینه از منابع آبی کشور شود. هر گونه سیاست گذاری در خصوص استفاده بهینه و افزایش کارایی مصرف آب بویژه در بخش کشاورزی به عنوان بزرگترین مصرف کننده منابع آبی کشور، می تواند تاثیر قابل توجهی در کنترل این بحران داشته باشد. در این رابطه توسعه فناوری های مرتبط با افزایش محصول، افزایش کارایی مصرف آب، افزایش كارايي مصرف كود و بهینه ­سازی مدیریت تغذیه در صدر اولویت های دولت در بخش کشاورزی قرار گرفته است.

بر اساس شناخت مناسب اعضای تیم اجرایی از فیزیولوژی، تغذیه و رشد گیاهی و تجربیات عملی بدست آمده از پرورش گیاهان مختلف در سیستم های کشت بدون خاک به صورت بسته ما را بر آن داشت تا دانش کسب شده درخصوص تغذیه گیاهان مختلف در قالب فرمولاسیون کودی در مقیاس تجاری مورد استفاده قرار گیرد. هدف از انجام این پروژه ارائه فرمولاسیون های تجاری از کودی ترکیبی (شیمیایی و آلی) حاوی عناصر پر مصرف ازت، فسفر و پتاسیم همراه با ریزمغذی های مورد نیاز گیاه، اسید آمینه، عصاره جلبک و تنظیم کننده های رشد گیاهی است که به فرم کودهای آماده مصرف در قالب دستورالعمل مدون پرورش در مقیاس تجاری طراحی خواهد شد. این فرمولاسیون قابلیت رشد و نمو سریع‌تری به ریشه و اندام های هوایی گیاه بخشیده و باعث افزایش عملکرد استفاده از مواد غذایی می شود. این کود به صورت محلول پاشی در سیستم های کشت بویژه کشت های گلخانه ای مبتنی بر کشت بدون خاک در مراحل رشد رویشی و زایشی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین می‌توان از این کود به صورت محلول پاشی در کشت های زراعی و باغی استفاده نمود. بخشی از این پروژه با تکیه بر مهندسی معکوس فرمولاسیون کودهای شرکت‌های معتبر خارجی انجام شده و بخشی دیگر نیز با تلفیق علم شیمی همراه با دانش موجود در گروه انجام خواهد شد تا دستیابی به فرمولاسیون کودهای پرکاربرد تحقق یابد. با توجه به اینکه شرکت‌های کودی فعال در داخل کشور عمدتا بر اساس تجربیات موجود فعالیت نموده و فاقد آنالیزهای عملکرد گیاهی هستند، پیشبرد این طرح توسط جهاد دانشگاهی سبب خواهد شد تا محصولی فناورانه و مهندسی شده به بازار معرفی شده و اعتماد کشاورزان بویژه گلخانه‌داران را در استفاده از آن بدنبال خواهد داشت.

بیشترین بازدید

اخبار و رویداد