پژوهشکده بیو تکنولوژی صنعتی

جهاد دانشگاهی خراسان رضوی

EN | FA

تولید و فروش تجاری گیاهان زینتی به روش کشت بافت

شنبه ، 22 خرداد 1400

تولید

دستیابی به دانش فنی تکثیر و بهبود عملکرد گیاهان زینتی شاخه بریده و گلدانی

ژربرا

ژربرا از جمله گياهان زينتي است كه بيشترين سطح زير كشت را در غرب اروپا دارد و سابقه کشت آن به منظور گل شاخه‌بریده به اوايل قرن بیستم در فرانسه باز می‌گردد. اهميت تجاري آن روز به روز در حال افزايش است، بنحوي که يكي از مهم‌ترین گل‌هاي شاخه‌بریده در بين 10 گل شاخه‌بریده برتر جهان قرار دارد. مطالعات نشان می‌دهد عمومي‌ترين سيستم براي ازدياد تجاري ژربرا ريزازديادي است و روش‌هاي معمول تکثير (تقسيم بوته و قلمه‌زدن) کارايي تامين تقاضاي جهاني براي اين گياه را ندارد. علاوه بر آن، گلدهی این گیاه تحت تاثیر عوامل محیطی مختلف قرار گرفته و از این رو، نیاز است تا با بهینه سازی شرایط محیطی مختلف، بیشترین عملکرد را از این گیاه زینتی بدست آورد. طی پژوهش‌های مستمر در گروه پژوهشی بیوتکنولوژی گیاهان زینتی، پروتکل تکثیر گیاه ژربرا و بهینه سازی شرایط محیطی شامل نوع سیستم کشت و تغذیه گیاه مشخص شده و قراردادهای مختلفی با بخش خصوصی در زمینه تکثیر انبوه و بهبود عملکرد این گیاه زینتی منعقد شده و با موفقیت به سرانجام رسیده است.

بنفشه آفریقایی

تولید گیاهانی مانند بنفشه آفریقایی که علاوه بر زیبایی بسیار زیاد گل‌های آن، به دلیل توانمندی تولید گل در طول سال مورد توجه تولید کنندگان تجاری آن واقع شده، به طوری که پرورش این گونه گیاهان خود در حوزه علم باغبانی جهان به شکل صنعت در آمده است و این بیانگر مفهوم ارزشمند بودن این گونه گیاهان در میان صدها هزار گونه گیاهی موجود در جهان می‌باشد. در این راستا، گروه پژوهشی بیوتکنولوژی گیاهان زینتی پروتکل تکثیر این گیاه زینتی را در شرایط این‌ویترو در دست داشته و علاوه بر فروش این محصول، آماده ارائه آن به بخش خصوصی در قالب قراردادهای مختلف است.

سینگونیوم

سینگونیوم (پنجه غازی) یکی از مهم‌ترین گیاهان زینتی جهان با نام علمی  Syngonium podophyllum از خانواده  Araceae و متعلق به نواحی استوایی آمریکای جنوبی است. این گیاه یکی از مشهورترین و شناخته شده ترین گیاهان زینتی است که به طور عمده به عنوان گیاه آویزی استفاده می‌شود. تکثیر این گیاه و تولید فرم‌های مینیاتوری آن در اختیار گروه پژوهشی بیوتکنولوژی گیاهان باغی بوده و طی قراردادهای مختلف این محصول دانش بنیان به بخش خصوصی عرضه می‌شود.